. Wstęp i metodyka

Urozmaicony obszar leśny położony na południe od Poznania, między Puszczykowem, Mosiną i Stęszewem, był od początku ubiegłego wieku licznie odwiedzany w celach rekreacyjnych przez mieszkańców stolicy Wielkopolski. Pagórki morenowe, porośnięte lasami oraz jeziora rynnowe stanowiły atrakcję i przyciągały turystów, tym bardziej, że od 1912 roku można się było tam dostać koleją do stacji Osowa Góra. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku także wśród poznańskich biologów wzrosło zainteresowanie przyrodą lasów tego obszaru. Wielkim orędownikiem objęcia ich ochroną i propagatorem badań naukowych na tym terenie był Adam Wodziczko (1928, 1932). Jako profesor Uniwersytetu Poznańskiego, zachęcał swoich uczniów, aby podejmowali studia nad różnymi grupami roślin na tym obszarze. Z jego inspiracji powstały pierwsze prace dotyczące mszaków. Kolejne publikacje ukazały się już po 1945 roku. Ich autorami byli specjaliści różnych dziedzin biologii, głównie z najbliżej położonego ośrodka poznańskiego. Szczególna intensyfikacja działalności przyrodników nastąpiła po utworzeniu w 1957 roku Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wśród licznych prac magisterskich dotyczących flory Parku były także opracowania z zakresu briologii.

W niniejszej publikacji wykorzystano zarówno prace stricte briologiczne, jak i artykuły fitosocjologiczne, dotyczące zbiorowisk roślinnych z dużym udziałem mszaków. Informacje o występowaniu poszczególnych gatunków pochodzą z 4 artykułów i notatek briologicznych, 6 briologicznych prac magisterskich, 6 artykułów fitosocjologicznych a także ze zbiorów zielnika mchów (POZG), znajdującego się w Zbiorach Przyrodniczych, a wcześniej w Zakładzie Geobotaniki (Tabela 1). Należy podkreślić, że większość materiałów z briologicznych prac magisterskich została włączona do zielnika mchów, a wszystkie sprawdzone pod względem poprawności oznaczeń. Wykorzystano także znajdujące się w zielniku materiały zebrane w czasie wycieczek dydaktycznych i zajęć terenowych ze studentami na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Nazewnictwo mchów i wątrobowców podano za pracą Ochyry et al., (2003), Hodgetts et al., (2020) oraz Klamy & Górskiego (2018).

. Wyniki

Badania briologiczne w latach 1932–1939

W latach międzywojennych ukazały się: niewielka notatka pt. „Wątrobowce Ludwikowa” (Krawiec, 1933) i znacznie obszerniejsza „Bryofityczna szata Ludwikowa” (Mondelska, 1932). Teren badań tych autorów to okolice Ludwikowa (dzisiejsza Osowa Góra), z jeziorami: Budzyńskim, Góreckim, Kociołkiem i Skrzynką (Rycina 1). Krawiec odnotował tam 22 gatunki wątrobowców, oraz 1 gatunek glewika. (Tabela 1), przy czym do najczęstszych zaliczał: Cephaloziella divaricata, Frullania dilatata, Lepidozia reptans, Lophocolea bidentata, L. heterophylla, Radula complanata, Ptilidium pulcherrimum. W czasie późniejszych badań 11 podanych przez niego gatunków nie zostało odnalezionych.

Rycina 1

Mapa terenu badań briologicznych F. Krawca i J. Mondelskiej (za Mondelską 1932).

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_1_min.jpg

Opracowanie „Bryofityczna szata Ludwikowa” zasługuje na szczególną uwagę. Autorka, Jadwiga Mondelska, nauczycielka biologii oraz dyrektorka Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Lesznie była uczennicą prof. Adama Wodziczki (Jędraś, 1990). Dość obszerna publikacja (59 stron) zawiera wyniki dysertacji doktorskiej autorki. Jak na owe czasy była to praca nowoczesna. Badaczka nie ograniczyła się do zebrania i oznaczenia gatunków mchów, ale próbowała określić ich wzajemne zależności i rolę w zbiorowiskach roślin wyższych. Prowadziła obserwacje na stałych powierzchniach, określając stopnie pokrycia roślin przy zastosowaniu skandynawskiej, pięciostopniowej skali szkoły Sernandera (Rycina 2).

Rycina 2

Rzut powierzchni zlokalizowanej w dnie lasu mieszanego, z określeniem stopni pokrycia poszczególnych roślin (za Mondelską 1932).

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_2_min.jpg

Mondelska stwierdziła na terenie Ludwikowa 173 taksony mchów – jest to największa liczba spośród wszystkich podanych przez jednego badacza z obszaru Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jednak aż 65 taksonów mchów stwierdzonych przez nią nie zostało w okresie późniejszym odnalezione, a 2 gatunki nigdy nie były notowane na terenie Polski (Tabela 1).

Z obrzeży jeziora Skrzynka autorka podała kilka reliktów glacjalnych: Paludella squarrosa, Pseudocalliergon trifarium, Meesia triquetra i M. longiseta, związanych głównie z torfowiskami węglanowymi o charakterze mechowisk, a z nimi także kilka rzadkich w Wielkopolsce gatunków torfowców: Sphagnum centrale, S. fuscum, S. obtusum, S. riparium, S. warnstorfii. Warunki panujące w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat na torfowisku nad jez. Skrzynka całkowicie wykluczają współczesną obecność wymienionych mchów. Wiadomo, że ekosystemy torfowiskowe bardzo szybko ulegają degradacji, nie można więc z całą pewnością stwierdzić, że wymienione gatunki tam nie występowały, tym bardziej, że należące do tej grupy mchy brunatne mają bardzo charakterystyczny wygląd i trudno je pomylić z innymi. Być może też blisko sto lat temu na grabach i dębach w Wielkopolskim Parku Narodowym masowo rosły epifityczne: Neckera complanata i Homalia trichomanoides – ta ostatnia była uważana przez Mondelską za gatunek pospolity. Zarówno wymienione mchy torfowiskowe, jak Neckera complanata nie zostały odnalezione w czasie późniejszych badań.

Gatunki nieznane z obszaru Polski to: Brachythecium laetum (Brid.) Schimp. (= Brachythecium oxycladon (Brid.) A. Jae­ger.) i Eurhynchium pumilum (Wilson) Schimp. Pierwszy z nich to mech subkontynentalno-subśródziemnomorski – dealpejski (związany w Europie z niższymi piętrami gór systemu alpejskiego – Düll, 1985). Występuje w Europie zachodniej i południowej oraz w Ameryce Północnej. Drugi z wyżej wymienionych to gatunek suboceaniczno-subśródziemnomorski. W odróżnieniu od poprzedniego nie jest rośliną górską, ale ma podobny zasięg w Europie i Ameryce Północnej. Obydwa mchy są stosunkowo rzadkie. Mondelska podała z Ludwikowa jeszcze jeden gatunek o podobnym zasięgu, a mianowicie Rhynchostegium rotundifolium (Scop. ex Brid.) Schimp. Do niedawna nieznany z Polski, został odkryty kilka lat temu w Górach Sowich (Voncina & Stebel, 2019).

Badania briologiczne w latach 1946–1973

Po drugiej wojnie światowej, a zwłaszcza po utworzeniu Wielkopolskiego Parku Narodowego w 1957 roku, powróciło zainteresowanie naukowców z ośrodka poznańskiego przyrodą tego obszaru. Powstawały liczne prace, zarówno botaniczne, jak i zoologiczne oraz hydrobiologiczne.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Zakładem Systematyki i Geografii Roślin kierował profesor Zygmunt Czubiński (zmarł w 1967 roku). Popierał zainteresowania różnymi dziedzinami botaniki u swoich uczniów, zależało mu zwłaszcza na rozwoju briologii – ta specjalność była mu bliska – sam interesował się mszakami i znał tę grupę roślin (tematem jego pracy magisterskiej była „Flora bryofityczna okolic Promna”). Wątrobowcami zajął się Jerzy Szweykowski, mchami Stanisław Lisowski. W tym czasie zostały też zorganizowane profesjonalne zielniki mchów (w Katedrze Systematyki i Geografii Roślin) oraz wątrobowców (w Zakładzie Genetyki).

W 1963 roku została ukończona praca magisterska pt. „Mszaki okolic Stęszewa i Rosnówka’’, autorstwa Barbary Kaczmarek-Krzyżaniak, wykonana w Zakładzie Systematyki i Geografii Roślin UAM, pod kierunkiem prof. Z. Czubińskiego. Brioflora badanego przez nią terenu była dość bogata, liczyła 122 gatunki mchów i 6 gatunków wątrobowców. Szczęśliwie znaczna część zebranych w czasie prac terenowych materiałów znajduje się w zielniku mchów Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM (POZG), co umożliwiło weryfikację większości oznaczeń. Wśród zebranych przez magistrantkę mchów znalazło się 38 gatunków, których nie podała Mondelska (1932). Były to epifity: Orthotrichum affine, O. diaphanum i O. obtusifolium oraz mchy siedlisk epilitycznych, zebrane w większości na zaprawie murarskiej ceglanych murów mostów, takie jak: Bryoerythrophyllum recurvirostrum, Campylophyllopsis cal­ca­rea, Didymodon rigidulus, Dryptodon pulvinatus, Encalypta vulgaris, Schistidium apocarpum, Syntrichia virescens i Tortula subulata, towarzyszyło im często Bryum argenteum. Ten ostatni mech rósł niekiedy z gatunkami, związanymi z naziemnymi siedliskami miejsc otwartych, takimi jak: Barbula convoluta, B. unguiculata, Hypnum cupressiforme var. lacunosum, Leptobryum pyriforme, Tortula acaulon, T. modica. Nowymi dla Wielkopolskiego Parku Narodowego okazały się też mchy leśne: Amblystegium juratzkanum, Eurhynchium striatum, Hypnum jutlandicum, Tetraphis pellucida, Plagiothecium laetum, P. ruthei, P. succulentum oraz mchy zebrane przez magistrantkę na siedliskach wilgotnych – brzegach jezior, łąkach i w podmokłych zaroślach: Bryum pseudotriquetrum, Calliergon cordifolium, C. giganteum, Leptodictyum riparium, Plagiomnium ellipticum, a z torfowców Sphagnum fimbriatum. Okazało się także, że na torfiastej łące na brzegu Jeziora Wielkowiejskiego występował Hamatocaulis vernicosus, mech z Dyrektywy Siedliskowej Natura 2000 (wcześniej błędnie oznaczony i podany w pracy magisterskiej jako Drepanocladus intermedius). Rósł tam w towarzystwie Tomentypnum nitens, Campylium stellatum, Fissidens adianthoides i Pohlia wahlenbergii. Inne interesujące, nowe dla Wiel­kopolskiego Parku Narodowego gatunki zebrane przez B. Kaczmarek to: dwa mchy występujące w Polsce głównie w górach Pogonatum aloides i Mnium spinulosum. Stanowisko tego ostatniego mchu w lesie sosnowo-świerkowym na zachód od Stęszewa (w obrębie otuliny Parku) należy do najcenniejszych znalezisk. Ten subkontynentalno-górski mech (Düll, 1985) występuje dość rzadko w piętrach reglowych w górach polskich. Na niżu został odnotowany w kilku miejscach, głównie na Pomorzu. Stanowisko z okolic Stęszewa jest jedynym w Wielkopolsce.

Pod koniec lat 60-tych zielnik mchów został przekazany do nowo powstałego Zakładu Geobotaniki, którym kierował profesor Stanisław Lisowski. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały do niego włączone kolejne zbiory z obszaru Polski oraz pochodzące z wymiany krajowej i zagranicznej. Nastąpił dalszy rozwój briologii w Ośrodku Poznańskim, dziedziną tą zaczęły zajmować się kolejne osoby z Zakładów Geobotaniki i Genetyki. Powstawały wydawnictwa zielnikowe: „Bryotheca Polonica” i „Hepaticotheca Polonica”, a także „Atlas rozmieszczenia roślin zarodnikowych” dotyczący występowania w Polsce zarówno wątrobowców jak i mchów. Mimo, że kierownicy zakładów, profesorowie Stanisław Lisowski i Jerzy Szweykowski prowadzili badania briologiczne przede wszystkim w górach (głównie w Tatrach) i na Pomorzu, to członkowie ich zespołów byli zainteresowani Wielkopolską, w tym Wielkopolskim Parkiem Narodowym, gdzie prowadzono rokrocznie zajęcia terenowe dla studentów biologii oraz badania w ramach kilku prac magisterskich.

W latach siedemdziesiątych ukazała się pierwsza praca fitosocjologiczna, dotycząca Wielkopolskiego Parku Narodowego, która obok roślin kwiatowych uwzględniała także mszaki (Celiński & Balcerkiewicz, 1973). Autorzy scharakteryzowali 6 zbiorowisk murawowych, porastających luźne piaski, występujące głównie na obrzeżach borów sosnowych. Odnotowali w nich 13 taksonów mchów, w większości światłolubnych (Tabela 1). Do najczęściej występujących w tych zbiorowiskach należały: Brachythecium albicans, Ceratodon purpureus i Hypnum cupressiforme var. lacunosum, towarzyszyła im niekiedy Abietinella abietina.

Badania briologiczne w latach 1990–2014

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku botanicy z Zakładu Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UAM rozpoczęli badania nad roślinnością rezerwatów Wielkopolskiego Parku Narodowego. W publikacji dotyczącej „Nadwarciańskiego boru sosnowego” Balcerkiewicz et al. (1994) scharakteryzowali zbiorowiska borowe: Leucobryo-Pinetum i Querco robori-Pinetum a także wrzosowiskowe i okrajkowe. W runie mszystym stwierdzili 18 gatunków mchów. Dominowały: Dicranum polysetum, D. scoparium, Pleurozium schreberi, Pohlia nutans, Polytrichastrum formosum, Pseudoscleropodium purum, Sciuro-hypnum oedipodium, z dużym stopniem pokrycia występowały tam ponadto: Hypnum jutlandicum i Leucobryum glaucum. Odnotowano też 2 gatunki wątrobowców: Lophocolea heterophylla i Ptilidium ciliare – ten ostatni stwierdzony po raz pierwszy w Wielkopolskim Parku Narodowym.

W kolejnych latach podjęto badania nad roślinnością rezerwatu „Pod Dziadem” (Balcerkiewicz et al., 1996). W opisanych tam zbiorowiskach leśnych z rzędu Carpinion betuli i ziołoroślowych z klasy Artemisietea vulgaris stwierdzono 7 gatunków mchów i 1 gatunek wątrobowca. Także z rezerwatu „Pod Dziadem” opisano zbiorowisko epiksyliczne z Nowellia curvifolia, wątrobowcem nieznanym wcześniej z Wielkopolskiego Parku Narodowego (Balcerkiewicz & Rzepka, 1996). Ogółem z próchniejących, martwych pni autorzy podali 19 gatunków mchów i 2 gatunki wątrobowców.

Studia nad roślinnością siedlisk epiksylicznych podjęli także pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego. Dotyczyły one zróżnicowania florystycznego zbiorowisk grądów w dwóch rezerwatach Wielkopolskiego Parku Narodowego: „Pod Dziadem” i „Grabina” (Nowińska et al., 2009). Z martwych pni autorzy podali 4 gatunki wątrobowców i 34 gatunki mchów. Nieznacznie więcej mszaków stwierdzono w rezerwacie „Pod Dziadem”.

W latach 1996–2002 w Zakładzie Geobotaniki Wydziału Biologii UAM powstało 5 briologicznych prac magisterskich. Autorka pierwszej z nich, Maria Thol (1996), studiowała strukturę ugrupowań mszaków porastających strome skarpy leśne nad Jeziorem Góreckim. Te mikrosiedliska powstają przy drogach leśnych i szlakach turystycznych. Są porośnięte głównie przez mszaki, a rośliny naczyniowe występują tam nielicznie. Lista mchów liczy 34 gatunki, wśród nich górski mech Bartramia pomiformis, znaleziony w 7 miejscach. Warto wspomnieć, że nad Jeziorem Góreckim odnotowano ten mech już wcześniej wielokrotnie. Na skarpie drogi prowadzącej od Jeziora Góreckiego do jeziora Skrzynka od ponad 130 lat można było obserwować darenki Bartramia pomiformis, obficie wytwarzające charakterystyczne, kuliste zarodnie (Rycina 3). Po raz pierwszy mech ten został zebrany przez H. Millera w 1889 roku – próbka ta należy do najstarszych okazów z Wielkopolski znajdujących się w zielniku POZG (Rycina 4). Następnie zebrali go: Z. Czubiński w 1933 roku, Krawiec w 1939 roku, Denckmann w 1940 roku, dwukrotnie S. Lisowski – w 1953 roku (opublikowany w Bryotheca Polonica, 1954) i w 1992 roku. Bartramia pomiformis rośnie tam do dzisiaj w towarzystwie Aulacomnium androgynum i Pohlia cruda (Rycina 5). Mech ten występuje w Wielkopolsce poza tym na 6 stanowiskach, a populacja znad Jeziora Góreckiego jest najliczniejsza. Nie jest zagrożona dzięki utworzeniu parku narodowego, w którym nie wykonuje się żadnych prac ziemnych.

Rycina 3

Bartramia pomiformis na skarpie drogi między Jeziorem Góreckim i jeziorem Skrzynka (fot. A. Rusińska).

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_3_min.jpg
Rycina 4

Etykieta najstarszego zbioru Bartramia pomiformis z Wielkopolskiego Parku Narodowego nad jeziorem Góreckim, zielnik POZG.

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_4_min.jpg
Rycina 5

Skarpa drogi między Jeziorem Góreckim i jeziorem Skrzynka – siedlisko Bartramia pomiformis (fot. A. Rusińska).

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_5_min.jpg

W czterech kolejnych pracach magisterskich zostały przedstawione wyniki zbadania brioflory trzech obwodów ochronnych Wielkopolskiego Parku Narodowego (Tabela 1), a mianowicie: Osowej Góry (Mindur, 1998), Puszczykowa (Walczak, 1998) i Wypalanek (Gmyrek, 2002; Konstanciak, 2002). W obwodzie ochronnym Osowa Góra stwierdzono 108 taksonów mchów i 7 gatunków wątrobowców. W obwodzie ochronnym Puszczykowo – 95 taksonów mchów i 4 gatunki wątrobowców. Duży obwód ochronny Wypalanki podzielono na dwie części: zachodnią, z Trzcielińskim Bagnem, włączoną do Parku najpóźniej (1996) i wschodnią. W części zachodniej stwierdzono 82 taksony mchów i 7 gatunków wątrobowców (Konstanciak, 2002), a w mniej zróżnicowanej części wschodniej 63 taksony mchów i 4 gatunki wątrobowców (Gmyrek, 2002). We wszystkich czterech pracach wykazano, że najczęściej spotykane gatunki to pospolite mchy leśne, naziemne: Atrichum undulatum, Brachytheciastrum velutinum, Brachythecium rutabulum, B. salebrosum, Dicranella heteromalla, Oxyrrhynchium hians, Plagiomnium affine, P. un­dulatum, Plagiothecium denticulatum i epiksyliczne: Ambly­stegium serpens, Aulacomnium androgynum, Herzogiella seligeri, Hypnum cupressiforme var. cupressiforme, który był też najpospolitszym epifitem oraz wątrobowiec Lophocolea heterophylla.

Wśród mchów światłolubnych, związanych z siedliskami nieleśnymi, najliczniejsze były: Brachythecium albicans, Ceratodon purpureus i Hypnum cupressiforme var. lacunosum. W zbiorowiskach murawowych towarzyszyły im Abietinella abietina i Homalothecium luteum.

Zwraca uwagę uboga brioflora epifityczna badanych ob­szarów, reprezentowana przez pojedyncze stanowiska gatunków z rodzaju Orthotrichum. Oprócz wspomnianego pospolitego Hypnum cupressiforme var. cupressiforme stosunkowo licznie rosły na korze drzew: Dicranoweisia cirrata i Orthodicranum montanum, a w dolnej części pni Amblystegium serpens i Brachythecium rutabulum. Nowymi dla Parku gatunkami, występującymi na korzeniach drzew i na korze w dolnej części pni były: Hypnum pallescens, Leskea polycarpa i Orthotheciella varia. Na jednym stanowisku odnotowano Syntrichia latifolia. Mech ten rósł na korze Populus nigra w uroczysku Kątnik (Walczak, 1998). Do nowych dla Wielkopolskiego Parku Narodowego należy także Sphagnum flexuosum, zebrany w obszarze ochrony ścisłej „Sarni Dół I” (Mindur, 1998).

Wśród mchów nie podawanych wcześniej z terenu Wielkopolskiego Parku Narodowego znajdują się drobne gatunki z rodzaju Bryum, wytwarzające rozmnóżki – na chwytnikach: Bryum klinggraeffii, B. ruderale, B. rubens, B. subapiculatum, B. violaceum lub na łodyżkach w kątach liści: Bryum dichotomum. Innym drobnym, nowo odkrytym mchem, była Dicranella staphylina – gatunek opisany dopiero w latach 60-tych XX w. Należy też wspomnieć o trzech rzadkich mchach z rodzaju Rhynchostegium: epilitycznym Rhynchostegium murale, epifitycznym, subśródziemnomorsko-oceanicznym R. confertum i naziemnym R. megapolitanum o podobnym zasięgu w Europie (Düll, 1985). Ten ostatni gatunek został stwierdzony w Wielkopolskim Parku Narodowym już przez Mondelską (1932).

Z obwodu ochronnego Wypalanki po raz pierwszy został podany wątrobowiec Isopaches bicrenatus, zebrany w uroczysku Trzcielińskie Bagno w płacie kwaśnej dąbrowy, a z murku w otulinie Parku mech Encalypta streptocarpa (Konstanciak, 2002).

Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku pojawił się w Polsce neofityczny mech Orthodontium lineare. Już w roku 1998 odnotowano 5 stanowisk tego gatunku w obwodzie ochronnym Osowa Góra (Mindur, 1998Rycina 6), a kolejne 4 stanowiska w obwodzie ochronnym Wypalanki (Gmyrek, 2002; Konstanciak, 2002).

Rycina 6

Orthodontium lineare na próchniejącej kłodzie w obszarze ochrony ścisłej „Sarni Dół I” (fot. A. Rusińska).

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_6_min.jpg

Kolejne nowe dla Wielkopolskiego Parku Narodowego mszaki, znalezione w czasie późniejszych badań, to wątrobowce: Ricciocarpos natans z jeziora Jarosławieckiego (Pełechaty & Gąbka, 2003), a z rezerwatu „Pod Dziadem” Cephaloziella hampeana (Górski et al., 2014).

Okazją do zbioru lub obserwacji mchów były zajęcia te­renowe prowadzone od 50 lat w Wielkopolskim Parku Narodowym dla studentów biologii UAM. W czasie jednej z dydaktycznych wycieczek botanicznych w 2012 roku znaleziono 2 nowe dla Parku torfowce, Sphagnum angustifolium i górski Sphagnum girgensohnii – pierwszy z nich w rezerwacie „Sarni Dół II” (Rycina 7), drugi w zagłębieniu na SSE od jez. Kociołek.

Rycina 7

Sphagnum angustifolium w obszarze ochrony ścisłej „Sarni Dół II” (fot. A. Rusińska).

https://www.journalssystem.com/wbo/f/fulltexts/197071/Rycina_7_min.jpg

. Podsumowanie wyników i dyskusja

W czasie studiów nad brioflorą Wielkopolskiego Parku Narodowego w latach 1932–2014 stwierdzono na jego terenie 262 taksony mszaków (Tabela 1), w tym 26 gatunków wątrobowców, 1 glewika oraz 235 taksonów mchów (226 gatunków i 9 odmian). Największą liczbę taksonów mchów, bo aż 173 podała w swojej pracy Mondelska (1932). Do oznaczeń tej autorki należy jednak podejść z pewną rezerwą, mając na uwadze, że aż 63 gatunki z jej listy nie zostały odnalezione w czasie późniejszych badań (Tabela 1). Należy pamiętać, że w latach 30-tych ubiegłego wieku briologia w naszym kraju była nową dziedziną. Nie było specjalistów, kluczy do oznaczania i materiałów porównawczych, sprzęt optyczny także odbiegał od dzisiejszego poziomu. Mondelska korzystała przede wszystkim z opracowań briologów niemieckich – np. Klinggraeffa, Warnstorfa, a z polskich – Błońskiego, co wynika z zamieszczonego przez nią wykazu literatury. Część zbiorów wysłała do węgierskiego briologa z Szegedu, Istvana Györffy’ego, któ­remu podziękowała w pracy „za przeglądnięcie zbiorku mchów” (Mondelska, 1932, str. 4). Nie wiadomo, ile próbek zostało wysłanych i co się z nimi stało. W zielniku mchów Zbiorów Przyrodniczych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (POZG) nie ma ani jednej torebki, tak więc weryfikacja oznaczeń nie jest możliwa. Mondelska miała niewielkie doświadczenie i związaną z tym słabą znajomość zmienności gatunków, co mogło być przyczyną błędów w oznaczaniu. Tak np. podała w pracy prawie wszystkie występujące w Polsce gatunki z rodzaju Dicranum, w tym górskie: D. fuscescens i D. flexicaule, wysokogórski D. muehlenbeckii, torfowiskowe: D. undulatum i D. bonjeanii, leśne: D. majus i D. spurium. Żaden z tych mchów nie został odnaleziony w czasie późniejszych badań. Nie można wykluczyć, że przynajmniej część z nich mogła być róż­nymi formami pospolitych mchów: Dicranum scoparium i D. polysetum. W czasie późniejszych studiów nie zostało także znalezione 9 gatunków wątrobowców i 1 gatunek glewika z 23 podanych przez Krawca (1933). Kolejne etapy studiów nad brioflorą Parku (Kaczmarek-Krzyżaniak, 1963) pozwoliły uzupełnić listę mszaków o 38 gatunków, a w latach 1984–2014 przybyło 5 gatunków wątrobowców i 21 taksonów mchów. W zielniku Zbiorów Przyrodniczych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (POZG) znajdują się okazy 12 gatunków wątrobowców i 158 taksonów mchów (Tabela 1).

Najczęściej występujące Wielkopolskim Parku Narodowym wątrobowce to pospolite gatunki leśne: Lophocolea heterophylla i L. bidentata, rosnące na glebie i próchniejącym drewnie oraz epifityczny Ptilidium pulcherrimum. Najliczniej odnotowane mchy naziemne to związane z lasami liściastymi, głównie grądami: Atrichum undulatum, Brachytheciastrum velutinum, Brachythecium rutabulum, B. salebrosum, Dicranella heteromalla, Mnium hornum, Oxyrrhynchium hians, Plagiomnium affine, P. undulatum, Plagiothecium cavifolium, i borami: Dicranum scoparium, Plagiothecium curvifolium, Pleurozium schreberi, Pohlia nutans, Polytrichastrum formosum, Pseudoscleropodium purum i Sciuro-hypnum oedipodium. Dotychczasowa flora mchów charakteryzowała się niewielkim udziałem epifitów, z których najliczniej występowały: Hypnum cupressiforme i Orthodicranum montanum oraz Dicranoweisia cirrata. Wśród mchów epiksylicznych najczęstsze były: Aulacomnium androgynum, Herzogiella seligeri, Plagiothecium laetum i Tetraphis pellucida. Gatunki światłolubne odnotowano głównie w zbiorowiskach murawowych, do najczęstszych należały: Ceratodon purpureus, Polytrichum juniperinum i P. piliferum. Stosunkowo niewielki był udział gatunków siedlisk wilgotnych (torfowiska, podmokłe zarośla), w tym torfowców. Większą częstością odznaczała się jedynie Calliergonella cuspidata.

W literaturze briologicznej można znaleźć niewiele całościowych opracowań brioflory niżowych parków narodowych. Niektóre publikacje odnoszą się wyłącznie do mchów, i tak np. w Parku Narodowym Bory Tucholskie (Lisowski et al., 2000) stwierdzono podobną liczbę mchów jak w Wielkopolskim Parku (224 taksony). Jednak brioflora tego o wiele mniejszego pomorskiego parku ma zupełnie inny charakter, z przewagą gatunków torfowiskowych i borowych. W znacznie większym, położonym także na nizinach środkowo-polskich Kampinoskim Parku Narodowym, odnotowano do tej pory 210 gatunków mchów i 46 wątrobowców (Ciurzycki, 2018; Fojcik et al., 2020). W Wolińskim Parku Narodowym stwierdzono 49 gatunków wątrobowców oraz 147 gatunków i 4 odmiany mchów (Szweykowski & Koźlicka, 1966; Wilhelm et al., 2015), a w Wigierskim Parku Narodowym (Wierzcholska et al., 2010; Staniaszek-­Kik et al., 2020) 2 gatunki glewików, 43 gatunki wątrobowców i 235 taksonów mchów. W porównaniu z innymi parkami narodowymi brioflora Wielkopolskiego Parku Narodowego jest znacznie uboższa; dotyczy to zwłaszcza wątrobowców.

Dotychczasowe, 90-letnie studia nad mszakami Wielkopolskiego Parku Narodowego nie obejmowały całości terenu. Wyrywkowo zbadane były niektóre obszary, zwłaszcza ochrony ścisłej i obwody ochronne. Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej wątpliwości, dotyczące danych Mondelskiej (1932), za całkowicie pewne taksony znalezionych dotychczas na terenie Parku mszaków należy uznać te, których okazy zostały zgromadzone w zielnikach i możliwa jest ich weryfikacja. Prowadzone w 2023 roku na zlecenie Wielkopolskiego Parku Narodowego kompleksowe studia, dotyczące całego terenu Parku z pewnością pozwolą na uaktualnienie tych danych.

Tabela 1

Mszaki stwierdzone w Wielkopolskim Parku Narodowym w latach 1932–2014.

GatunekŹródło danych
J. Mondelska 1932F. Krawiec 1933B. Kaczmarek-Krzyżaniak 1963F. Celiński & S. Balcerkiewicz 1973S. Balcerkiewicz, A. Brzeg & M. Kasprowicz 1994M. Thol 1996S. Balcerkiewicz & D. Rzepka 1996S. Balcerkiewicz, A. Brzeg & M. Kasprowicz 1996M. Mindur 1998I. Walczak 1998J. Konstanciak 2002A. Gmyrek 2002M. Pełechaty & M. Gąbka 2003K. Nowińska, P. Urbański & W. Szewczyk 2009P. Górski et al. 2014Zielnik POZG**
ANTHOCEROTOPHYTA – Glewiki
Phaeoceros laevis (L.) Prosk. (= Anthoceros laevis (L.) Prosk.)X
MARCHANTIOPHYTA – Wątrobowce
Aneura pinguis (L.) Dumort.X
Calypogeia azurea Stotler & Crotz (= Calypogeia trichomanis (L.) Corda)X
Cephaloziella hampeana (Nees) Schiffn.X
Cephaloziella divaricata (Sm.) Schiffn.XXX
Fossombronia wondraczekii (Corda) Dumort. ex Lindb.X
Frullania dilatata (L.) Dumort. X
Fuscocephaloziopsis connivens (Dicks.) Váňa & L. Söderstr. (= Cephalozia compacta Warnst.)X
Isopaches bicrenatus (Schmidel ex Hoffm.) H. Buch (= Lophozia bicrenata (Schmidel ex Hoffm.) Dumort.)XXX
Lepidozia reptans (L.) Dumort. XXXXX
Lophocolea bidentata (L.) Dumort. XXXXXXX
Lophocolea heterophylla (Schrad.) Dumort.XXXXXXXXXXX
Lophocolea minor NeesX
Lophoziopsis excisa (Dicks.) Konstant. & Vilnet (= Lophozia excisa (Dicks.) Dum.)X
Marchantia polymorpha L.XXXX
Metzgeria furcata (L.) Dumort.XXX
Nowellia curvifolia (Dicks.) Mitt.XXXX
Pellia endiviifolia (Dicks.) Dumort.XX
Plagiochila asplenioides (L. emend. Taylor) Dumort.X
Porella platyphylla (L.) Pfeiff. (= Madotheca platyphylla (L.) Dumort.)X
Ptilidium ciliare (L.) HampeXXX
Ptilidium pulcherrimum (G. Web.) VainioXXXXXXX
Radula complanata (L.) Dumort.XX
Riccia crystallina L. emend. RaddiX
Riccia glauca L.X
Riccia fluitans L. emend. LorbeerXXXX
Ricciocarpos natans (L.) CordaX
Razem 27 (11*)236221747414112
BRYOPHYTA – Mchy
Abietinella abietina (Hedw.) Fleisch.XXXXX
Amblystegium juratzkanum Schimp.XXXXXX
Amblystegium radicale (P. Beauv.) Schimp.X
Amblystegium serpens (Hedw.) Schimp.XXXXXXX
Atrichum angustatum (Brid.) Bruch & Schimp.X
Atrichum tenellum (Roehl.) Bruch & Schimp.X
Atrichum undulatum (Hedw.) P. Beauv.XXXXXXXXXX
Aulacomnium androgynum (Hedw.) Schwägr.XXXXX
Barbula convoluta Hedw.XX–XXX
Bartramia pomiformis Hedw.XXX
Brachytheciastrum velutinum (Hedw.) Ignatov & Huttunen var. velutinumXXXXXXXXX
Brachytheciastrum velutinum (Hedw.) Ignatov & Huttunen var. vagans (Milde) Ochyra & ŻarnowiecX
Brachythecium albicans (Hedw.) B., S. & G.XXXXXXX
Brachythecium campestre (Müll. Hal.) Schimp.X
Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp.XX
Brachythecium laetum (Brid.) Schimp. (= Brachythecium oxycladon (Brid.) A. Jaeger)X
Brachythecium mildeanum (Schimp.) Schimp. ex MildeXXXXX
Brachythecium rivulare Schimp.XXXXXX
Brachythecium rutabulum (Hedw.) Schimp.XXXXXXXXXX
Brachythecium salebrosum (Hoffm. ex F. Weber & D. Mohr.) Schimp.XXXXXXXX
Bryoerythrophyllum recurvirostrum (Hedw.) P. C. Chen.XXXXX
Bryum amblyodon (Müll. Hal)X
Bryum argenteum Hedw.XXXXXXX
Bryum caespiticium Hedw. var. caespiticiumXXXXX
Bryum caespiticium Hedw. var. imbricatum Bruh & Schimp.XXX
Bryum dichotomum Hedw. (= Bryum bicolor Dicks.)XXXX
Bryum intermedium (Brid.) BlandowX
Bryum klinggraeffii Schimp.XX
Bryum pallens Sw.X
Bryum pseudotriquetrum (Hedw.) G. Gaertn., B. Mey. & Scherb.XXXXX
Bryum rubens Mitt.XXX
Bryum ruderale Crundw. & NyholmXXX
Bryum subapiculatum HampeXX
Bryum turbinatum (Hedw.) Turn.X
Bryum uliginosum (Brid.) Bruch & Schimp.X
Bryum violaceum Crundw. & NyholmXX
Buxbaumia aphylla Hedw.XXX
Callicladium haldanianum (Grev.) H. A. CrumXXXXXX
Calliergon cordifolium (Hedw.) Kindb.XXXXX
Calliergon giganteum (Schimp.) Kindb.XXX
Calliergonella cuspidata (Hedw.) LoeskeXXXXXXX
Campyliadelphus chrysophyllus (Brid.) R. S. ChopraXX
Campylium stellatum (Hedw.) Lange & C. E. O. Jensen XXX
Campylophyllopsis calcarea (Crundw. & Nyholm) OchyraXX
Campylopus flexuosus (Hedw.) Brid.X
Campylopus pyriformis (K. F. Schultz) Brid.X
Ceratodon purpureus (Hedw.) Brid.XXXXXXXXXX
Cirriphyllum piliferum (Hedw.) Grout XXXXXXX
Climacium dendroides (Hedw.) F. Weber & D. MohrXXXXX
Cratoneuron filicinum (Hedw.) SpruceXXXXXX
Ctenidium molluscum (Hedw.) Mitt.X
Dicranella cerviculata (Hedw.) Schimp.XX
Dicranella heteromalla (Hedw.) Schimp.XXXXXXXXXXXX
Dicranella humilis R. RutheX
Dicranella rufescens (Dicks.) Schimp.X
Dicranella staphylina H. WhitehouseXXXX
Dicranella varia (Hedw.) Schimp.XXXXX
Dicranodontium denudatum (Brid.) E. BrittonX
Dicranoweisia cirrata (Hedw.) Lindb.XXXXXXX
Dicranum bonjeanii De Not.XX
Dicranum flexicaule Brid.X
Dicranum fuscescens Sm.X
Dicranum majus Sm.X
Dicranum muehlenbeckii Bruch & Schimp.X
Dicranum polysetum Sw.XXXXXXXXX
Dicranum scoparium Hedw.XXXXXXXXXXX
Dicranum spurium Hedw.X
Dicranum undulatum Schrad. (= Dicranum bergeri Blandow)X
Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb.X
Didymodon rigidulus Hedw.XXX
Drepanocladus aduncus (Hedw.) Warnst.XXXX
Drepanocladus polycarpos (Blandow ex Voit) Warnst.XXXXXX
Dryptodon pulvinatus (Hedw.) Brid.XXXXX
Encalypta streptocarpa Hedw.XX
Encalypta vulgaris Hedw.X
Entosthodon fascicularis (Hedw.) Müll. Hal. Hedw.X
Eurhynchiastrum pulchellum (Hedw.) Ignatov & HuttunenXXX
Eurhynchium angustirete (Broth.) T. J. Kop.XXXX
Eurhynchium pumilum (Wilson) Schimp.X
Eurhynchium striatum (Schreb. ex Hedw.) Schimp.XXX
Fissidens adianthoides Hedw.XX
Fissidens bryoides Hedw.XXXXX
Fissidens pusillus (Wilson) MildeX
Fissidens taxifolius Hedw.XXXXXXX
Fontinalis antipyretica Hedw.XXXX
Funaria hygrometrica Hedw.XXXXXXX
Hamatocaulis vernicosus (Mitt.) HedenäsXX
Herzogiella seligeri (Brid.) Z. Iwats.XXXXXXXX
Homalia trichomanoides (Hedw.) Schimp.XX
Homalothecium lutescens (Hedw.) H. Rob.XXXXX
Homalothecium sericeum (Hedw.) Schimp.XX
Homomallium incurvatum (Schrad. ex Brid.) LoeskeX
Hygroamblystegium tenax (Hedw.) Jenn.X
Hylocomiastrum umbratum (Ehrh. ex Hedw.) M. Fleisch.X
Hylocomium splendens (Hedw.) Schimp.XXXXXXX
Hypnum andoi A. J. E. Sm. XXX
Hypnum cupressiforme Hedw. var. cupressiformeXXXXXXXXXXX
Hypnum cupressiforme Hedw. var. lacunosum Brid.X–XXXXXX
Hypnum cupressiforme Hedw. var. filiforme Brid.XXXXXX
Hypnum fertile Sendtn.X
Hypnum imponens Hedw.X
Hypnum jutlandicum Holmen & E. WarnckeXXXXXXX
Hypnum pallescens (Hedw.) P. Beauv.XXXXX
Hypnum pratense W. D. J. Koch ex SpruceX
Isothecium alopecuroides (Lam. ex Dubois) Isov.XXXX
Isothecium myosuroides Brid.X
Kindbergia praelonga (Hedw.) OchyraXXXXXX
Leptobryum pyriforme (Hedw.) WilsonXXX
Leptodictyum humile (P. Beauv.) OchyraXXXXXX
Leptodictyum riparium (Hedw.) Warnst.XXXXX
Leskea polycarpa Hedw.XXX
Leucobryum glaucum (Hedw.) Ångstr.XXXXXX
Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr.XXX
Loeskeobryum brevirostre (Brid.) M. Fleisch.X
Meesia longiseta Hedw.X
Meesia triquetra (L. ex Jolycl.) Ångstr.X
Microbryum davallianum (Sm.) R. H. ZanderX
Mnium hornum Hedw.XXXXXXXXX
Mnium spinosum (Voit) Schwägr.X
Mnium spinulosum Bruch & Schimp.XX
Mnium stellare Reichard ex Hedw.XXX
Neckera complanata (Hedw.) HuebenerX
Orthodicranum montanum (Hedw.) LoeskeXXXXXXXXX
Orthodicranum flagellare (Hedw.) LoeskeXXXX
Orthodicranum tauricum (Sapjegin) SmirnovaXXXX–XX
Orthodontium lineare Schwägr.XXXX
Orthotheciella varia (Hedw.) Ochyra (= Amblystegium varium (Hedw.) Lindb.)XXXXXX
Orthotrichum affine Schrad. ex Brid.XXXXXX
Orthotrichum anomalum Hedw.XXXX
Orthotrichum diaphanum Schrad. ex Brid.XXXXX
Orthotrichum obtusifolium Brid.X
Orthotrichum pumilum Sw.XXXX
Orthotrichum speciosum Nees
Orthotrichum tenellum Bruch ex Brid.X
Oxyrrhynchium hians (Hedw.) LoeskeXXXXXXXXXX
Oxyrrhynchium schleicheri (R. Hedw.) RöllXX
Oxyrrhynchium speciosum (Brid.) Warnst.XXX
Paludella squarrosa (Hedw.) Brid.X
Palustriella commutata (Hedw.) OchyraX
Philonotis fontana (Hedw.) Brid.XXX
Philonotis marchica (Hedw.) Brid.X
Physcomitrium eurystomum Sendtn.X
Physcomitrium pyriforme (Hedw.) Bruch & Schimp.XXXXXX
Plagiomnium affine (Blandow ex Funck) T. J. Kop.XXXXXXXXXXX
Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T. J. Kop.XXXXXXXX
Plagiomnium elatum (Bruch & Schimp.) T. J. Kop.XXXX
Plagiomnium ellipticum (Brid.) T. J. Kop.XXXXXX
Plagiomnium rostratum (Schrad.) T. J. Kop.XXX
Plagiomnium undulatum (Hedw.) T. J. Kop.XXXXXXXX
Plagiothecium cavifolium (Brid.) Z. Iwats.XXXXXXXX
Plagiothecium curvifolium Schlieph. ex Limpr.XXXXXXXXX
Plagiothecium denticulatum (Hedw.) Schimp.XXXXXXXX
Plagiothecium laetum Schimp.XXXXXXXXX
Plagiothecium nemorale (Mitt.) A. JaegerXXXXXX
Plagiothecium ruthei Limpr.XXX
Plagiothecium succulentum (Wilson) Lindb.XXX
Platygyrium repens (Brid.) Schimp.XXXXXX
Pleurozium schreberi (Willd. ex Brid.) Mitt.XXXXXXXXXXXX
Pogonatum aloides (Hedw.) P. Beauv.XX
Pogonatum urnigerum (Hedw.) P. Beauv.X
Pohlia annotina (Hedw.) Lindb.X
Pohlia cruda (Hedw.) Lindb.XXXX
Pohlia nutans (Hedw.) Lindb.XXXXXXXXXXXXX
Pohlia wahlenbergii (F. Weber & D. Mohr) A. L. AndrewsXX
Polytrichastrum formosum (Hedw.) G. L. SmithXXXXXXXXXX
Polytrichastrum longisetum (Sw. ex Brid.) G. L. SmithXXXXX
Polytrichum commune Hedw. var. communeXX
Polytrichum commune Hedw. var. perigoniale (Michx.) HampeX
Polytrichum juniperinum Hedw.XXXXXXXXXX
Polytrichum piliferum Hedw.XXXXXXXX
Polytrichum strictum Menzies ex Brid.XX
Pseudocalliergon trifarium (F. Weber & D. Mohr) LoeskeX
Pseudoscleropodium purum (Hedw.) M. Fleisch.XXXXXXXXXX
Ptilium crista-castrensis (Hedw.) De Not.XXXX
Pylaisia polyantha (Hedw.) Schimp.XXXX
Racomitrium canescens (Hedw.) Brid. (s.l.)XXX
Rhizomnium punctatum (Hedw.) T. J. Kop.XXXXX
Rhodobryum roseum (Hedw.) Limpr.XXXXXXX
Rhynchostegium confertum (Dicks.) Schimp.XX
Rhynchostegium megapolitanum (Blandow ex F. Weber & D. Mohr) Schimp.XXXXX
Rhynchostegium murale (Hedw.) Schimp.XXX
Rhynchostegium rotundifolium (Scop. ex Brid.) Schimp.X
Rhytidiadelphus squarrosus (Hedw.) Warnst.XXXXXXX
Rhytidiadelphus triquetrus (Hedw.) Warnst.XXX
Rosulabryum capillare (Hedw.) J.R. Spence (= Bryum capillare Hedw.)XX–XXX–XX
Rosulabryum moravicum (Podp.) Ochyra & Stebel (= Rosulabryum laevifilum (Syed) Ochyra)X–XXXXXX
Schistidium apocarpum (Hedw.) Bruch & Schimp. (s.l.)XXXXX
Sciuro-hypnum oedipodium (Mitt.) Ignatov & HuttunenXXXXXXXXXX
Sciuro-hypnum populeum (Hedw.) Ignatov & HuttunenXXX
Sciuro-hypnum reflexum (Starke) Ignatov & HuttunenXXXX
Sciuro-hypnum starkei (Brid.) Ignatov & HuttunenXX
Scorpidium scorpioides (Hedw.) Limpr.XXX
Serpoleskea subtilis (Hedw.) Loeske (= Amblystegium subtile (Hedw.) Schimp.)XX
Sphagnum angustifolium (Russow) C. E. O. JensenX
Sphagnum capillifolium (Ehrh.) Hedw.XX
Sphagnum centrale C. E. O. JensenX
Sphagnum cuspidatum Ehrh. ex Hoffm.XXX
Sphagnum fallax (H. Klinggr.) H. Klinggr.XXX
Sphagnum fimbriatum Hook.f. & Wilson XX
Sphagnum flexuosum Dozy & Molk.XX
Sphagnum fuscum (Schimp.) H. Klinggr.X
Sphagnum girgemsohnii RussowX
Sphagnum magellanicum Brid.XX
Sphagnum obtusum Warnst.X
Sphagnum palustre L.XXXX
Sphagnum riparium Ångstr.X
Sphagnum rubellum WilsonX
Sphagnum squarrosum CromeXXXXX
Sphagnum teres (Schimp.) Ångstr.XX
Sphagnum warnstorfii RussowX
Straminergon stramineum (Dicks. ex Brid.) HedenäsXXXX
Syntrichia laevipila Brid.X
Syntrichia latifolia (Bruch ex Hartm.) HuebenerXX
Syntrichia papillosa (Wilson) Jur.XX
Syntrichia virescens (De Not.) OchyraXXXX
Taxiphyllum wissgrillii (Garov.) Wijk & Margad.X
Tetraphis pellucida Hedw.XXXXXXXX
Thuidium assimile (Mitt.) A. JaegerXXX
Thuidium delicatulum (Hedw.) Schimp.X
Thuidium recognitum (Hedw.) Lindb.XXX
Thuidium tamariscinum (Hedw.) Schimp.XX
Tomentypnum nitens (Hedw.) LoeskeXXX
Tortula acaulon (With.) R.H. Zander (= Phascum cuspidatum Hedw.)XXXXXX
Tortula modica R. H. Zander (= Pottia intermedia (Turner) Fürnrohr)XXX
Tortula muralis Hedw.XXXXXXX
Tortula subulata Hedw.XXXX
Tortula truncata (Hedw.) Mitt. (= Pottia truncata (Hedw.) Bruch & Schimp.)X
Trichodon cylindricus (Hedw.) Schimp.XXXXXX
Warnstorfia exannulata (Schimp.) LoeskeX
Warnstorfia fluitans (Hedw.) LoeskeXX
Weissia controversa Hedw.X
Weissia rutilans (Hedw.) Lindb.X
Mchy (mosses)17312213183419710895826334158
Glewiki, wątrobowce i mchy (hornworts, liverworts, and mosses)173231281320342181159989671381170

[i] * pogrubionym drukiem zaznaczono gatunki stwierdzone przez Krawca (1933) oraz Mondelską (1932) i nie potwierdzone w czasie późniejszych badań

** gatunki, których okazy znajdują się w zielniku POZG, sprawdzone pod względem poprawności oznaczeń