RU EN PL
Analiza zagrożeń z udziałem skroplonego gazu ziemnego (LNG) – przegląd źródeł literaturowych
 
Więcej
Ukryj
1
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
 
 
Data nadesłania: 17-09-2019
 
 
Data ostatniej rewizji: 20-10-2019
 
 
Data akceptacji: 28-10-2019
 
 
Data publikacji: 10-02-2020
 
 
Autor do korespondencji
Adrian Bralewski   

Szkoła Główna Służby Pożarniczej
 
 
BiTP 2019;(2)
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel:
Celem artykułu jest przegląd literatury dotyczącej zagrożeń towarzyszących transportowi, magazynowaniu i przetwórstwu skroplonego gazu ziemnego oraz stworzenie podstaw do opracowania metodyki oceny ryzyka zagrożeń z udziałem LNG oraz budowy procedur reagowania Państwowej Straży Pożarnej na te zagrożenia. W artykule autorzy skupili się na przeglądzie zagrożeń wynikających z właściwości fizykochemicznych LNG. W publikacji przywołano pojawiające się w literaturze scenariusze zagrożeń związanych z obsługą terminali LNG.

Wprowadzenie:
Budowa terminala LNG w Świnoujściu, ciągle rozwijający się przemysł LNG w skali świata oraz coraz powszechniejsze wykorzystanie pojazdów zasilanych tym paliwem powoduje, że rośnie hipotetyczna możliwość pojawienia się zagrożeń z nim związanych. Niebywale ważna jest zatem świadomość tego, jakie zagrożenia są związane z wykorzystaniem LNG. Wszelkie działania naprawcze wymagają dokładnego poznania zjawisk wobec, których są skierowane. Artykuł stanowi pierwszy etap prac nad przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z LNG przez straż pożarną w ramach tworzenia procedur LNG. W artykule zebrano główne zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia służby ratownicze oraz scenariusze, które można wykorzystać do budowy metodyki oceny ryzyka zdarzeń z udziałem LNG.

Metodologia:
Prezentowana w artykule analiza została przygotowana w oparciu o przegląd wybranej literatury polskiej i zagranicznej. W sposób ogólny omówiono światowy przemysł LNG i jego historię oraz właściwości fizykochemiczne skroplonego gazu. Wskazano zagrożenia wynikające z właściwości fizykochemicznych LNG. Omówiono pojawiające się w literaturze scenariusze zagrożeń łańcucha dostaw LNG.

Wnioski:
W oparciu o syntetyczny przegląd literatury można stwierdzić, że zagrożenia związane z wykorzystaniem LNG zostały w bardzo dokładny sposób opisane w literaturze międzynarodowej. W literaturze polskiej temat pozostaje omówiony w nielicznych publikacjach. Świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z wykorzystaniem LNG jest kluczowa dla pracy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, gdyż stanowi podstawę do podejmowania wszelkich środków zaradczych na opisane zagrożenia. Jednocześnie identyfikacja zagrożeń stanowi pierwszy punkt oceny ryzyka zagrożeń związanych z LNG. W literaturze występują nieliczne opisy zagrożeń w tzw. skali mikro, czyli zagrożeń wynikających np. używania pojazdów zasilanych LNG. Bardzo dokładnie, zaś zostały opisane zagrożenia w skali makro, tj. te związane z transportem i magazynowaniem dużych ilości LNG.
ISSN:1895-8443
Journals System - logo
Scroll to top